Čtení – proč číst dětem?
Dnešní doba klade vysoké nároky nejen na děti, ale zejména na rodiče. Jsou nuceni se orientovat ve velkém množství informací, které se k nim dostávají z různých zdrojů. V mnohých rodinách se stává, že děti převážejí z kroužku do kroužku. Jakmile takové dítě přijde domů, nezbývá mu mnoho času na volnou hru, činnost s rodiči a pomalu už ani na pohádku v TV.
Aktivita s rodiči
Čtení s rodiči před spaním. Víte jaké to má výhody? Pomáháme rozvoji řeči a její kultivaci. Mezi pátým a šestým rokem se zlepšením sluchového vnímání dochází k výraznému pokroku ve schopnosti rozlišovat jednotlivé hlásky sluchem. Dítě rozeznává hlásky sluchově blízké, je tak schopno samo opravovat svoji výslovnost. Dítě je schopno se vyjadřovat v rozvitých a gramaticky správných větách a souvětích, dovede již vyprávět pohádku či krátký příběh. Myšlení je ale stále vázáno na reálné předměty a jevy. (Vágnerová, 2005).
Okolo pátého roku by měla být řeč z hlediska výslovnosti bezchybná, v případě, že tak není, měli byste svěřit dítě do rukou logopeda.
Předškolní věk
Učitelky
mateřských škol mají mnohdy dlouhou a nesnadnou cestu, jak přimět děti mluvit a naučit je jazykové dovednosti. Některé děti nejsou schopny ani mezi sebou komunikovat, chybí jim patřičná slovní zásoba a schopnost smysluplně stavět věty.
Čtete vašim dětem před spaním? Znají vaše děti pohádky? Umí je vyprávět nebo popsat, jaká je jejich oblíbená pohádková postava? Každodenní čtení posiluje blízký kontakt rodiče s dítětem, kterého má dítě v tuto chvíli jen a jen pro sebe. I pár minut takového kontaktu je důležitých pro emoční vývoj, podporu vzájemných vztahů a vyjádřením lásky. Hlas matky nebo otce dítě uklidňuje, upevňuje jejich důvěrný vztah a to nejdůležitější, posiluje jejich vzájemné pouto. Dítě může při poslechu čtené pohádky pokládat otázky, malovat oblíbenou postavičku … Pokud si dítě ke čtení vezmete k sobě, všímají si textu při pohledu do knížky, z níž právě rodič čte.Čtení by mělo přinášet příjemný zážitek.
Vloženo: 24.11.2017 | Autor: GA magazin s.r.o.
Diskuse
Vložit komentář do diskuse
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.