Nevhodné potraviny při kojení
Jídelníček při kojení řeší snad každá matka, aby svému dítěti nezpůsobila nadýmání, alergie či něco jiného. Jsou zde určitá pravidla, není vak potřeba dělat z toho takovou vědu. Neexistuje jeden jídelníček, který by mohl sloužit jako nejlepší vzor pro všechny matky. Důležité je potraviny odzkoušet a zjistit, co vašemu potomkovi vyhovuje. Rozhodně se toho nebojte, každý človíček je přece jenom trošku jiný.
Na co dát pozor?
Strava je důležitým bodem, jak v životě matky, tak dítěte. Proto si dejme pozor například na luštěniny, bílé a kynuté pečivo, nějaké další druhy zeleniny, jako třeba kapusta, zelí a podobně. Neznamená to, abyste tyto potraviny vyřadili, jen si na ně dejte pozor a vyzkoušejte, co dítěti vyhovuje. Když po něčem bude bolet bříško, jednoduše to na nějakou dobu odstraňte. Dále dejte větší zřetel na agresivnější potraviny. Nyní mluvíme o citrusových plodech, zvláštních druzích ořechů, jahodách, nebo ostřejším koření. Tyto potraviny raději vyzkoušejte až budete v kojení trochu zkušenější, ne tedy hned v prvních chvílích. Často zmiňovanou potravinou je čokoláda, jak to s ní je? Stejně jako se vším ostatním – tedy s mírou a pokud škodí, tak vynechat. Jestliže má někdo v rodině alergickou reakci na tuto sladkost, je větší pravděpodobnost, že
novorozenec na ni bude reagovat negativně, ale rozhodně to není podmínka.
Jak je to s nápoji?
Co se týče alkoholu, tak ten raději vynechte. Jedna sklenička za čas, těsně po kojení, Vám asi neublíží, ale lepší je vyhnout se úplně. Káva – nápoj, bez kterého by si řada lidí nedokázala představit běžný den – omezte ji a to radikálně, celkové odepírání, ale není nutné. Kvůli pohodě miminka si ji, ale nikdy nedávejte večer. Kofein v mateřském mléce může způsobit u dítěte dráždivost, či neklidné spaní. Pitný režim je pro velmi důležitý. Platí alespoň 2litry tekutin denně. Dejte si třeba neslazené ovocné nápoje, stejně tak jako neslazené čaje (ne černý, ani zelený), nebo třeba mléko, zde ale také zpozorněte, u některých dětí se občas projeví alergie na kravské mléko (často časem vymizí), může ale způsobit nepříjemné
koliky, tak i zde platí přísloví: Dvakrát měř, jednou řež.
Umělé cukry, sladidla, konzervanty – vyhněte se
Když tělo zpracovává běžný cukr využívá většinu našeho vápníku, ale ten je důležitý i pro tvorbu kvalitního mléka. Pokud ho máte nedostatek dochází často k padání vlasů, větší kazivosti zubů, únavě a zhoršení třeba i pleti.
Jak tedy cukr nahradit?
Využívejte přírodní sladidla, jako například med, popřípadě ovoce. Ještě jste nevyzkoušeli rostlinný cukr Stevii? tak neváhejte. A pokud jste doteď nepročítali složení konzervantů v jednotlivých potravinách, nyní se do toho pusťte. Takzvaná éčka ve větším množství, totiž dokážou způsobit pěknou neplechu v podobě ekzému, či alergie.
Vloženo: 20.08.2019 | Autor: GA magazin s.r.o. - Bayerová Eliška
Diskuse
Vložit komentář do diskuse
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.