Vitamin K1, K2 a K3
Zdravé kosti spojujeme především s dostatečnou konzumací vápníků. V 90. letech minulého století však bylo zjištěno, že k aktivaci proteinu ostokalcinu, který se nachází v kostech, je nutný málo známý vitamin K.
Vitamin K
Evropský úřad pro bezpečnost potravin potvrdil, že vitamin K přispívá k udržení normálního stavu kostí. Nejnovější studie navíc dokázaly, že nejde o jeden vitamin, ale skupinu sloučenin s podobnou strukturou, kdy rozlišujeme dva základní vitaminy – K1 a K2. A právě forma K2 je v této indikaci účinnější než vitamin K1.
K1 nebo K2
Vitamin K1 se nachází v zelené zelenině. Jeho vstřebatelnost z potraviny je ale pouze 10%. Vitamin K2 je produkován bakteriemi, a je tedy přítomen ve fermentovaných potravinách nebo v některých dlouho zrajících sýrech. Celkové množství vitaminu K2 například v sýru je sice nižší než vitaminu K1 v listové zelenině, ale je do těla vstřebáván všechen. Pokud chceme mít zdravé a silné kosti nyní i ve stáří, měli byste začít včas doplňovat nejen vápník, ale také vitamin K2 v kombinaci s vitaminem D3.
Obecně
Tento vitamin je rozpustný v tucích a má 3 formy (K1, K2 a K3). Tvoří se z bakterií v tenkém střevě. Vitamín K je potřebný zejména pro správnou činnost jater a také pro funkčnost srážlivosti krve. Potřebujeme ho hlavně proto, abychom nekrváceli, protože působí preventivně proti těmto problémům (krvácení z nosu, nadměrné menstruační krvácení, trombóza, vnitřní krvácení). Dále pomáhá vstřebávat vápník, se kterým pak společně působí na kosti, zamezuje řídnutí kostí a ovlivňuje jejich správný vývoj. Působí také preventivně proti vzniku rakoviny, podporuje srdeční funkce, ledviny a snižuje také hladinu špatného cholesterolu v krvi.
Kde ho najdeme?
Vitamín K se nachází v listové zelenině (špenát, salát), luštěninách, brokolici, tuřínu, kapustě, květáku, mase, obilných a mléčných výrobcích (jogurty, podmáslí, acidofilní mléko) bramborách, rostlinných olejích, vnitřnostech, mořských řasách, rajčatech, mrkvi, rybím tuku, sojovém oleji, ve vajíčkách a špatný vliv mají na vitamín K zvláště antibiotika, která jeho účinek výrazně snižují. Vitamín se neničí varem, vlhkostí, ani působením vzduchu, pouze pokud by byl dlouhodobě vystaven slunečnímu záření, jeho účinek může být snížen.
Vloženo: 30.12.2017 | Autor: GA magazin s.r.o.
Diskuse
Vložit komentář do diskuse
Do diskuse prozatím nikdo nevložil žádný komentář.